13.06.2018

Стало ли в публичных закупках более ProZorro?

Алексей Кот 

Лига. Блоги, 12.06.2018

Текст статьи доступен на украинском языке 

Ми вже звикли до того, що публічні закупівлі в Україні здійснюються через систему ProZorro. Що ж змінилося у процедурі проведення тендерів з моменту запровадження нових підходів?

Візьму сміливість стверджувати, що і до набрання чинності Законом «Про публічні закупівлі» процедура державних закупівель в Україні в цілому була досить прозорою і ефективною. З власного досвіду можу стверджувати, що багато європейських країн мають значно заплутанішу процедуру і численні прогалини в регулюванні, які у нашому законодавстві були враховані та усунені. Але, попри все це, суттєві зміни завдяки запуску ProZorro все ж були.

Одна з них — запуск процедури публічних закупівель енергосервісних договорів через електронну систему ProZorro. Хоча після вступу в силу Закону «Про публічні закупівлі» провести тендер за таким договором з формально-юридичної точки зору було неможливо. Чому? Все просто: не були внесені зміни в інші нормативні акти, які посилалися і діяли за механізмами старої процедури публічних закупівель. На виправлення цієї ситуації знадобився майже рік.

Ще однією ключовою зміною стало впровадження процедури моніторингу, який проводиться за  критеріями ризиків, що вираховуються автоматично. В теорії це мало б значно збільшити прозорість процедур та контроль за ними. Як буде насправді — покаже час.

Також був запроваджений механізм малої приватизації. Одначе говорити про його ефективність ще зарано. Розвиток цього механізму залежатиме від розвитку самої системи ProZorro, від продажів загалом. Найбільш важливим є те, що це — ефективна і дешева альтернатива реалізації малоцінних активів держави. Для більшості з них повна процедура приватизації – надзвичайна розкіш. Адже адміністративні витрати будуть значно вищими, ніж отримана державою сума.

Ще одна ключова перевага – поява відкритої та загальнодоступної інформації про продаж державних активів. Адже часто потенційні інвестори навіть не знають, що держава продає майно, яке могло б їх потенційно зацікавити.

Щодо рівня корупції, то в перший рік роботи ProZorro він дійсно знизився — і це є безумовним досягненням. Всі звикали до роботи нової системи. Але з часом почав спрацьовувати людський фактор та система почала давати збої.

Отже, щоб державні закупівлі почали проводитися кардинально по-новому, потрібні суттєві зміни в підходах у цій сфері загалом, та в свідомості учасників процесу зокрема. Для настання реальних результатів ми маємо вдосконалювати не тільки законодавство чи систему ProZorro. Ми повинні вдосконалювати наше суспільство. І розпочинати потрібно із себе.

Источник: blog.liga.net